Hlavná stránka -> 30777810 
Kultúrne podujatia
vyhľadávanie: vyhľadať
Prihlás | RSS 
Divadlo Aréna
Viedenská cesta 10, 85101 Bratislava

telefón: 00421267202554
email: marketing@divadloarena.sk
webstránka: www.divadloarena.sk

DIVADLO ARÉNA PATRÍ SVOJOU TRADÍCIOU MEDZI NAJSTARŠIE DIVADLÁ V BRATISLAVE. ZALOŽENÉ BOLO V ROKU 1828 NA PETRŽALSKOM BREHU DUNAJA, V BLÍZKOSTI HISTORICKÉHO VEREJNÉHO PARKU. SPOČIATKU SLÚŽILO AKO LETNÉ DIVADLO – NEKRYTÝ AMFITEÁTER, ODTIAĽ NÁZOV ARÉNA.

V roku 1898 na jej mieste postavili novú divadelnú budovu, ktorej vzhľad ostal odvtedy až do dnešnej doby takmer nezmenený. Od vzniku divadla až do konca druhej svetovej vojny účinkovalo v Divadle Aréna množstvo maďarských, rakúskych a nemeckých divadelných spoločností. Jedným z nich bolo i dnes populárne viedenské divadlo Theater an der Wien, ktoré tu pravidelne hrávalo od roku 1921.
S Divadlom Aréna sú spojené i umelecké začiatky ďalšej divadelnej osobnosti - MAXA REINHARDTA - divadelného režiséra a mága javiska, ktorý v tom čase ešte ako mladý herec hrával v Divadle Aréna niekoľko sezón. Divákov i divadelných odborníkov nadchol mnohými úlohami, napr. ako Franz Moore v Schillerových Zbojníkoch. Po Druhej svetovej vojne a pripojení Petržalky k Bratislave bola budova divadla pre verejnosť zatvorená na takmer 50 rokov (slúžila ako sklad).

V roku 1994 slovenský MÍM MILAN SLÁDEK ZALOŽIL NADÁCIU ZA OBNOVENIE DIVADLA ARÉNA a v nasledujúcom roku sa začalo s rekonštrukciou. Prvou premiérou v zrekonštruovanom divadle bol Grand Pierot a čoskoro nasledovali ďalšie hry: Kráľ Ubu, Figarova svadba, Carmen, Trojgrošová opera. V rokoch 1996 až 2002 sa tu konal medzinárodný pantomimický festival Kaukliar.

V roku 2002, po prechode divadla do zriaďovateľskej kompetencie Bratislavského samosprávneho kraja, bol vymenovaný za riaditeľa populárny herec Juraj Kukura . Ten priniesol nový koncept multižánrového divadla, v ktorom sa hrá súčasná i klasická činohra, opera, muzikál, tanečné predstavenia a hrajú sa v ňom popové, rockové a džezové koncerty. Prvým predstavením uvedením za novej éry bola hra You (2003) od súčasnej ruskej autorky Oľgy Muchinovej.

Jeden z najväčších úspechov divadla sa spája s hrou Edwarda Albeeho Koza alebo Kto je Sylvia? (v réžii Martina Čičváka), ktorá získala päť nominácii a vyhrala dve prestížne ceny Dosky 2004 (Juraj Kukura za najlepší mužský herecký výkon a Emília Vášáryová za najlepší ženský herecký výkon). Obaja protagonisti tiež získali výročnú cenu Literárneho fondu.

V marci 2005 Divadlo Aréna odpremiérovalo vlastnú hru Tiso (v réžii Rastislava Balleka), príbeh katolíckeho kňaza Jozefa Tisa, ktorý sa počas Druhej svetovej vojny stal prezidentom Slovenského “bábkového” štátu, a ktorý poslal 70 000 židov do nacistických koncentračných táborov. Táto cena získala taktiež množstvom nominácii a ocenení – napríklad Marián Labuda získal cenu Dosky 2005 za najlepší mužský herecký výkon, a hra bola ocenená ako najlepšia hra roku.

Jednou zo základných línií Divadla Aréna je iniciovanie vzniku pôvodných slovenských hier na objednávku divadla. Týmto spôsobom prišli na svet hry tvoriace voľný spoločensko-politický cyklus Divadla Aréna: Tiso, Dr. Gustáv Husák a Komunizmus. Najnovšou hrou zaradenou do tejto kategórie je hra Kukura.

Okrem divadelných o predstavení Divadlo Aréna organizovalo V ROKOCH 2003-2008 CELONOČNÉ POLYMÚZICKÉ KOMPONOVANÉ PROGRAMY V RÉŽII JOZEFA BEDNÁRIKA, v ktorých účinkujú poprední slovenskí i zahraniční umelci – Židovská noc (2003), Rakúska noc (2004), Nemecká noc (2005), Švajčiarska noc (2007) a Talianska noc (2008). Počas jednej noci mali návštevníci divadla príležitosť spoznať kultúru geograficky blízkych, zato kultúrne odlišných krajín, spolu s ich tradíciami, zvykmi, jazykmi a v neposlednom rade i gastronómiou.

Od roku 2003 DIVADLO ARÉNA SPOLU S UNIVERZITOU KOMENSKÉHO KAŽDOROČNE ORGANIZUJE JEDINEČNÝ PROJEKT: DETSKÚ UNIVERZITU KOMENSKÉHO. Počas letných prázdnin tu majú stovky detí z celého Slovenska vo veku 9 až 14 rokov možnosť študovať za podmienok ako vysokoškolskí študenti (na imatrikulácii dostanú indexy a na promócii diplomy absolventa). Témy vychádzajú z odborného zamerania profesorov, ale sú prispôsobené veku a záujmom detí. Pre študentov je pripravený i zaujímavý sprievodný program: workshopy, výlety, exkurzie a kultúrne podujatia. Prednášky vychádzajú i vo forme knižnej publikácie, vrátane dokumentárnych fotografií a pútavých ilustrácií.

V Divadle Aréna sa pravidelné uvádzajú HUDOBNÉ CYKLY. Od sezóny 2006/ 2007 sú to džezové koncerty, na ktorých sa prezentujú špičkoví slovenskí i zahraniční džezmeni. Od sezóny 2009 / 2010 ponuku Divadla Aréna obohatil cyklus priamych prenosov z Metropolitnej opery v New Yorku v HD kvalite.


obchodne@divadloarena.sk: 02/67202553

Aktuálne podujatia:

ktoré sa konajú: typ:
nenašli sa žiadne podujatia spĺňajúce kritéria výberu

Všetky podujatia:

rok:
zobrazovať po: 15 | 30 | 120 | 500 | všetky << zobrazujem výsledky 1 - 7 z 7 >>
názov celková
návštevnosť
počet
termínov
priemer
ALADINOVÁ ČAROVNÁ LAMPA 0 0 0
Bella Figura 0 0 0
Biblia 0 0 0
Dubček 0 0 0
Josef Švejk 0 0 0
Sklenený zverinec 0 0 0
TISO 0 0 0
stránka: 1
Odkazy:
-Zoznam inštitúcií
-Zoznam podujatí
-ERKD 2018
-Registrácia z DS alebo KP
-Vyhľadávanie
-Zobraziť graf návštevnosti
 
 
 
Súvisiace linky:
-www.culture.gov.sk
-www.navstevnik.sk
-www.kultura.sk
-www.ticketportal.sk
-kamvyrazit.szm.sk
-www.kulturnepoukazy.sk
 
 
 
Podpora:
-AKO SA ZAREGISTROVAŤ?
-Kontakt:
Ministerstvo kultúry SR
podujatia@culture.gov.sk
 
 
 
Vysvetlivky:
 
KP Inštitúcia prijíma kultúrne poukazy

 
KP Podujatie bolo podporené grantom Ministerstva kultúry SR