Hlavná stránka -> DJGT vo Zvolene 
Kultúrne podujatia
vyhľadávanie: vyhľadať
Prihlás | RSS 
Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene
Divadelná 3, 96077 Zvolen

telefón: 045/5551245
email: djgt@djgt.sk
webstránka: www.djgt.sk

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vzniklo na 5. výročie Slovenského národného povstania dňa 28. augusta 1949 s pôvodným názvom Stredoslovenské divadlo. Divadlo formovali výrazné osobnosti a neopakovateľné talenty, ktoré mu na desaťročia vtlačili vysokú umeleckú pečať a kvalitu - odchovanec významného pražského divadelníka a experimentátora E.F.Buriana A.Noskovič, skvelá dramatická charakterová herečka Mária Markovičová, Karol Badáni, Zorka Paulendová, vynikajúca komediálna herečka Angelika Jakubisová, ktorá bola mimoriadne populárna najmä u zvolenského obecenstva, Valéria Čaplová-Paulovičová, Magda Matrtajová, Andrej Mojžiš, ku ktorým sa pridali prví absolventi vysokých škôl umeleckého smeru - Juraj Sarvaš, Zlatica Gillová, Ivan Macho, Klára Dubovicová a režiséri Igor Ciel, V. Petruška, F. Rell, M. Hollý, M. Paulíny-Tóthová, M. Lokvencová-Husáková, I. Lichard, O. Haas, M. Pietor, I. Petrovický a ďalší. Skutočným formovateľom divadla sa stal dramaturg Július Tréger, ktorého pozornosť sa sústredila najmä na pôvodnú slovenskú tvorbu. Tu mali svoju prvú premiéru viaceré hry J. Soloviča, O. Zahradníka, Š. Sokola, E. Štrica, M. Kočana, J. Kákoša, Ľ. Filana, J. Váha, ale aj L. Laholu, P. Kováčovej, B. Čahojovej či Ľ. Feldeka. Mimoriadne úspešné bolo obdobie dialógu dvoch režisérov - umeleckého šéfa Petra Jezného, ktorý sa sústredil na slovenskú klasiku, na súčasnosť a ruskú a svetovú klasiku, a Jaroslava Chundelu orientujúceho sa na západnú dramatiku (Hellmannová, Williams, Dűrrenmatt, Kilty). V tom období, v roku 1974, vznikol letný divadelný festival Zámocké hry zvolenské. Postupne prešiel viacerými zmenami: k činohernej časti festivalu pribudla časť operná, priestor na zámockom nádvorí sa otvoril divadlám z celého Slovenska a od roku 1993 sú prizývané i zahraničné divadlá. Týmto získal festival podtitul "medzinárodný letný divadelný a operný festival".

Zmysluplný viacročný dialóg režisérov A. Turčana a M. Petericha bol ukončený hektickým obdobím po "nežnej" revolúcii v r.1989, kedy sa vystriedali viacerí hosťujúci režiséri - M. Oľha, J. Pražmári, O. Katuša, Ľ. Majera. Následné obdobie poznačené dramatugiou M. Fehéra je charakteristické aktivizovaním štúdiového priestoru divadla, zaujímavou poetikou s filozofickým akcentom v inscenáciách M. Babiaka a diváckym úspechom muzikálov uvádzaných v rámci Zámockých hier zvolenských v réžii K. Spišáka - Hraj, noha a ty druhá tancuj!, Z dreva vyrezané a Leťte, slečna Nituš! Divácky úspešné boli aj inscenácie Ľ. Pauloviča Cigáni idú do neba, Motýľom nik nerozkáže, Sklenený zverinec a ďalšie.

V novom tisícročí sa dramaturgia divadla vyprofilovala do širokého spektra ponúkaných titulov. Bohatý repertoár divadla ponúkol inscenácie, z ktorých si môže vybrať takmer každý divák. DJGT ponúka hry súčasné i historické, komédie i drámy, príbehy s veľkým ľudským srdcom, klasické tituly aj rozprávky pre deti. Divákom sa približuje i svojimi podujatiami ako Deň otvorených dverí divadla, Medzinárodný deň divadla, divácka anketa MOTÝĽ, Večer s osobnosťou či výstavy v priestoroch divadla. V priestoroch DJGT, ktoré sú po rekonštrukcii v roku 1994 reprezentatívne a moderne vybavené, sa konajú prestížne akcie, niektoré až na celoslovenskej úrovni. DJGT sa na pravidelných zájazdoch predstavuje i divákom ďalších miest a obcí. S úspechom sa uviedlo aj na viacerých zahraničných zájazdoch a medzinárodných festivaloch. V septembri 2008 vstúpilo do svojej jubilejnej 60. sezóny. Pri tejto príležitosti uzrela svetlo sveta kniha "Cestou k šesťdesiatke", ktorá mapuje vývoj divadla, prináša spomienky jeho osobností, hodnotenia i prehľad jednotlivých sezón.


vstupenky@djgt.sk: 045/5551226

Aktuálne podujatia:

ktoré sa konajú: typ:
nenašli sa žiadne podujatia spĺňajúce kritéria výberu

Všetky podujatia:

rok:
zobrazovať po: 15 | 30 | 120 | 500 | všetky << zobrazujem výsledky 1 - 7 z 7 >>
názov celková
návštevnosť
počet
termínov
priemer
Balada pre banditu 0 0 0
ČERTICE 0 0 0
DENNÍK ANNY FRANKOVEJ 0 0 0
KOMPLETNÝ SHAKESPEARE zhltnutý za 120 minút 0 0 0
O troch krásach sveta 0 0 0
Skrotenie zlej ženy 0 0 0
Snehulienka a sedem trpaslíkov 0 0 0
stránka: 1
Odkazy:
-Zoznam inštitúcií
-Zoznam podujatí
-ERKD 2018
-Registrácia z DS alebo KP
-Vyhľadávanie
-Zobraziť graf návštevnosti
 
 
 
Súvisiace linky:
-www.culture.gov.sk
-www.navstevnik.sk
-www.kultura.sk
-www.ticketportal.sk
-kamvyrazit.szm.sk
-www.kulturnepoukazy.sk
 
 
 
Podpora:
-AKO SA ZAREGISTROVAŤ?
-Kontakt:
Ministerstvo kultúry SR
podujatia@culture.gov.sk
 
 
 
Vysvetlivky:
 
KP Inštitúcia prijíma kultúrne poukazy

 
KP Podujatie bolo podporené grantom Ministerstva kultúry SR