Hlavná stránka -> Orav. galéria -> Erna Masarovičová – Katarína K... 
Kultúrne podujatia
vyhľadávanie: vyhľadať
Prihlás | RSS 

viac fotografií z podujatia...

Erna Masarovičová – Katarína Kissoczy / Aká matka, taká Katka

Autor: Kurátorka: Elena Porubänová
typ: Výstava

Výstavou Erny Masarovičovej a Kataríny Kissoczy pod názvom Aká matka – taká Katka, Oravská galéria v Dolnom Kubíne v spolupráci s Galériou Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne predstaví sochársku tvorbu dvoch významných slovenských sochárok.
Názov výstavy parafrázuje a vtipne odhaľuje rodinné väzby i tvorivé smerovanie oboch autoriek v kontexte súčasného sochárstva. Spoločná výstava Erny Masarovičovej a Kataríny Kissoczy, tak má ambíciu stať sa vzájomným dialógom s priestorom a kovovou hmotou na pozadí vzťahu matky a dcéry. Chce hravo a bez pátosu predstaviť vzájomnú zviazanosť tvorby oboch autoriek – nadčasovosť a výnimočnosť sochárskeho prejavu matky a rešpekt a inšpiráciu dcéry, scénografky a sochárky.
Má ambíciu priblížiť tvorbu Erny Masarovičovej (1926 – 2008), ako jednej z prvých vyštudovaných sochárok, ktorá sa stala významnou predstaviteľkou a priekopníčku komornej i monumentálnej kovovej plastiky, originálneho autorského šperku a moderného tvaru plakiet a medailí. A súčasne predstaviť tvorbu jej dcéry Kataríny Kissoczy, ktorá svoj umelecký priestor venovaný farebnej kovovej plastike, inšpirovaný rodinným zázemím, vybudovala a rozšírila z ateliéru a interiéru do prírody a exteriéru. Svojou sochárskou tvorbou z kovu sa začala na slovenskej výtvarnej scéne intenzívnejšie prezentovať až od roku 2009 i keď samostatne a na kolektívnych výstavách na Slovensku i v zahraničí Katarína Kissoczy veľmi úspešne vystavuje už od roku 1984.

Súčasťou spoločného konceptu výstavy „Aká matka, taká Katka“, budú v premiére prezentované aj veľkoformátové fotografie bratislavského umeleckého fotografa Antona Sládeka, zaznamenávajúce autentickú nostalgiu a špecifickú náladu sochárskeho ateliéru Erny Masarovičovej, tak ako ho dodnes kontinuálne uchováva dcéra Katarína. Fotograf sprítomňuje predmety sochárkinej každodennej profesijnej potreby, i jej umelecké diela, tak ako ich Erna Masarovičová zanechala tomuto svetu. Oplývala vzácnym darom vedieť i vidieť. A toto fotograf Anton Sládek so svojou jemnou vnímavosťou vo svojich fotografiách osobitým pohľadom zaznamenal.

Celý koncept projektu pripravený pre Oravskú galériu v Dolnom Kubíne spolu s plastikami, šperkami a medailami Erny Masarovičovej, objektmi Kataríny Kissoczy a fotografiami Antona Sládeka.
Medzi plastikami a objektmi zo súkromnej zbierky autoriek, z majetku Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne, sochárskej zbierky Ivana Melicherčíka, na výstave nebude chýbať ani rozmerná socha od Erny Masarovičovej „Milenci“, zapožičaná z majetku Galérie Danubiana.

Sprievodcom výstavy bude i katalóg (vydaný s podporou Fondu na podporu umenia)
zaznamenávajúci spolu s rozsiahlym obrazovým materiálom biografiu i charakteristiku
tvorby vystavujúcich autorov.

Miesto konania: Župný dom, Dolný Kubín, Veľká výstavná sieň

Cena lístka:
Dospelí: 1.00 EUR (30.13 Sk)
Deti: 0.00 EUR (0.00 Sk)
Dôchodcovia: 1.00 EUR (30.13 Sk)KP
inštitúcia prijíma kultúrne poukazy

nenašli sa žiadne podujatia spĺňajúce kritéria výberu