Hlavná stránka -> Orav. galéria -> ANDY WARHOL - ZNÁMY I NEZNÁMY ... 
Kultúrne podujatia
vyhľadávanie: vyhľadať
Prihlás | RSS 

viac fotografií z podujatia...

ANDY WARHOL - ZNÁMY I NEZNÁMY - ČLOVEK ODNIKADIAĽ

Autor: Dr. Michal Bycko, PhD., Mgr. Carmen Cilipová
typ: Výstava

ZNÁMY I NEZNÁMY ANDY WARHOL - ČLOVEK ODNIKADIAĽ
Podujatie pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára.

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.

Koncepcia výstavy spočíva vo vizualizácii myšlienky a témy o pôvode Andyho Warhola (1928 – 1987), kľúčovej postavy amerického pop-artu a jedného z najvplyvnejších umelcov 20. storočia. Výstava v Oravskej galérii ponúkne výnimočnú príležitosť zoznámiť sa s jeho tvorbou výberom diel zo zbierok Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, súkromného majetku a tiež prostredníctvom fotografií, filmových dokumentov a artefaktov, vzťahujúcich sa k jeho životu, rodine a prostrediu, odkiaľ pochádzal. Jej cieľom je predstaviť rozporuplnú osobnosť umelca na pozadí prostredia a tradičného života karpatských Rusínov – etnika, ku ktorému Warholova rodina patrila.
Chudoba, ťažké životné podmienky a smrť otca, ktoré postihli rodinu po vysťahovaní do USA, prispeli k formovaniu jeho pocitu outsidera a hľadania sebarealizácie v umeleckej tvorbe.

Výstavu budú tvoriť tri podtémy. Prvou je téma o pôvode Andyho rodičov Júlie a Andreja Varcholovcov, ktorí pochádzali z dedinky Miková neďaleko Medzilaboriec. Artefakty súvisiace s matkou Andyho Warhola Júliou a Andyho súkromným životom, fotografie mikovského cintorína od Ruda Prekopa, atmosféru dotvára krátke video zo súčasnej podoby Mikovej.
Pred Pop-Artové /rané/ obdobie tvorby Andyho Warhola, bude prezentované kolorovaným portfóliom „In The Bottom Of My Garden“, ktoré tvorí jedno z dôležitých období, kde je najciteľnejší vplyv výtvarného prejavu matky umelca, doplnené o diela so sakrálnou tematikou.
Na túto expozíciu bude nadväzovať ďalšia: „V Andyho FACTORY“, ktorá bude prezentovať autentické fotografie Billyho Namea a videodokument zo „Silver Factory“.
Tretím veľkým tematickým okruhom bude prezentácia portrétov významných osobností umenia, kultúry, histórie, politiky i športu.

Miesto konania: Župný dom, Dolný Kubín, Veľká výstavná sieň

Cena lístka:
Dospelí: 4.00 EUR (120.50 Sk)
Deti: 0.00 EUR (0.00 Sk)GS KP
inštitúcia prijíma kultúrne poukazy
podujatie bolo podporené Ministerstvom kultúry SR

nenašli sa žiadne podujatia spĺňajúce kritéria výberu