Hlavná stránka -> Orav. galéria -> MILAN PAŠTÉKA - DIMENZIA TIC... 
Kultúrne podujatia
vyhľadávanie: vyhľadať
Prihlás | RSS 

viac fotografií z podujatia...

MILAN PAŠTÉKA - DIMENZIA TICHA

Autor: Kurátorka: PhDr. Eva Ľuptáková
typ: Výstava

Milan Paštéka ( 20.5.1931 – 23.9.1998) nie je medzi nami už dvadsať rokov.
Výstavu DIMENZIA TICHA pripravila Oravská galéria v Dolnom Kubíne v spolupráci s partnerskými galériami Žilinského samosprávneho kraja v rôznych disciplínach a technikách - maľba, kombinovaná technika, akvarel, kresba farebnými ceruzami, grafika a glazovaná pálená hlina. Časový horizont vzniku vystavených diel je ohraničený rokmi 1955 – 1998. Oravská galéria ako jediná z vystavujúcich galérií zakúpila v roku 1993 kompletný grafický cyklus Medzičas – Unikajúca skutočnosť v počte 16 kusov. Diela Milana Paštéku patria medzi klenoty slovenskej výtvarnej moderny v stálych expozíciách Slovenského výtvarného umenia 20. storočia v Oravskej galérii v Župnom dome v Dolnom Kubíne.
Milan Paštéka celoživotne miloval Oravu, jeho vzťah k nej najlepšie vyjadril v Námestove, v roku 1998 sám, preto citujem:.... Mal by som tu písať o sebe, no ak by som to skutočne chcel urobiť, na tomto mieste v tomto čase sa natoľko nedokážem sústrediť. Príliš žijem a strácam sa v tomto nádhernom a zvodnom prostredí, a moja osoba mi tu príde ako zanedbateľná maličkosť. Som sám od seba hrozne ďaleko. Skúsim to doma, tam som si predsa o čosi známejší“. 1
„Odišiel sebe vlastným spôsobom - za jazdy. Bez okázalosti, bez zbytočných rečí, bleskurýchle, skromne, uprostred činorodej práce, na ceste z oravského plenéru do svojho bratislavského ateliéru, náhliac sa pripraviť výstavu svojich najnovších kresieb.
Jeden z najtvorivejších slovenských maliarov druhej polovice minulého storočia, jedna z najvýznamnejších osobností slovenského povojnového umenia, jeden z tých, ktorí mohutnosťou svojej kreativity a nekompromisnosťou svojho umeleckého postoja profilovali tvár tohto pozoruhodného fenoménu, ktorému s hrdosťou hovoríme slovenská moderná umelecká kultúra“.2
Narodil sa v Trenčíne. V rokoch 1950 až 1955 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéroch prof. Ľudovíta Fullu a prof. Jána Želibského. Bol spoluzakladateľom Skupiny Mikuláša Galandu. V rokoch 1966 dostal cenu Cypriána Majerníka a v roku 1999 in memoriam Cenu Martina Benku. Zúčastnil sa na výstavách československého a slovenského výtvarného umenia, okrem iného aj v Paríži, Mníchove, Düsseldorfe, Sao Paole, Benátkach, Prahe, Berlíne, Kolíne nad Rýnom, Osake, Moskve, Novare, Seville, Budapešti a v New Yorku. Žil a pracoval v Bratislave. Zomrel pri automobilovej nehode 23. septembra 1998 neďaleko obce Voznica na strednom Slovensku.
Za zapožičanie diel na výstavu ďakujeme partnerským galériám ŽSK – Kysuckej galérii v Oščadnici, Považskej galérii umenia v Žiline a Turčianskej galérii v Martine.
Eva Ľuptáková
Maliarstvo je uchopiteľné, no že by ho komentár urobil zrozumiteľnejším, o tom ma ešte nikto nepresvedčil . (Milan Paštéka, 1997)

Poznámky:
1. Publikácia Milan Paštéka, Maľba, Vydavateľstvo Krása, Galéria Mesta Bratislavy, Bratislava, 2015, str.42.“
2. zo smútočnej reči Jána Bakoša na pohrebe M. Paštéku,
Ivan Melicherčík, Milan Paštéka – Aristokrat mlčania, In Práca 9.10.1999, s.32

Miesto konania: Župný dom, Dolný Kubín, Veľká výstavná sieň

Cena lístka:
Dospelí: 1.00 EUR (30.13 Sk)
Deti: 0.00 EUR (0.00 Sk)KP
inštitúcia prijíma kultúrne poukazy

nenašli sa žiadne podujatia spĺňajúce kritéria výberu