Hlavná stránka -> MsKS R.Sobota -> Hudobná jar 2019 
Kultúrne podujatia
vyhľadávanie: vyhľadať
Prihlás | RSS 

viac fotografií z podujatia...

Hudobná jar 2019

Autor: koncerty vážnej hudby
typ: Koncert – klasická hudba
Podujatie je určené pre deti

HUDOBNÁ JAR 2019

1.koncert
ENSEMBLE RICERCETA - Helga Varga Bach (soprán), Ronald Šebesta (klarinet), Milan Paľa (husle), Ivan Šiller (klavír)

Ensemble Ricercata sa etabloval ako rešpektované hudobné teleso, ktoré poslucháčovi dokáže priniesť vždy niečo nové, hodnotné. Od počiatku bolo jeho hlavnou ideou sprístupňovanie a popularizácia domácej i svetovej súčasnej komornej tvorby formou atraktívnych koncertných dramaturgií. Súbor, ktorý prijal názov Ricercata (z tal. ricercare – hľadať, pátrať, skúmať, bádať atď.) neostal týmto snahám nič dlžný. Každoročne starostlivo hľadá, pátra, objavuje – diela „staré“ i nové.

2. koncert
TRIO IMPRESSION - Aneta Lednická (husle), Ágnes Kolozsi (priečna flauta), Monika Rahlová (klavír)

Členky Tria Impression sú absolventky Vysokej školy múzických umení v Bratislave a na tejto umeleckej pôde vytvorili základ svojho repertoáru. Pôsobia ako Trio už od roku 2011 a tešia sa množstvu vystúpení. V repertoári majú široký výber diel z obdobia baroka, klasicizmu ale aj hudby 20. storočia, pričom s obľubou prezentujeme diela aj slovenských autorov. Naša zvedavosť nám každým rokom prináša nové podnety na rôzne skladby, ktoré s radosťou prispôsobujú nástrojovému obsadeniu husle, flauta a klavír.

3.koncert
FÓRUM RIMAVSKOSOBOTSKÝCH TALENTOV - Juliana Čarnoká (klavír), Adam Korcsog (gitara), Alexandra Patakyová (spev), Evamária Reichelová (flauta)
Klavírna spolupráca: Ivana Chrapková a Daniel Motyka

Program:
1. Alexandra Patakyová: Ch.W.Gluck: O del mio dolce ardor ( Paride ed Elena)
2. Adam Korcsog: N. Koshkin - Prince´s toys suite - IV. Game with toy soldiers; Š. Urban - Dobru noc (Variačné fantázie na ľudovú pieseň);
P.Houghton - Ophelia ... a haunted sonata
3. Juliana Čarnoká:F. Mendelssohn-Bartholdy - Variations sérieuses op. 54.
4. Alexandra Patakyová: P.I.Čajkovskij - Zabyt tak skoro
5. Evamária Reichelová: L.Spohr - Sonate Es dur op. 113 (Allegro brillante, Adagio)
6. Juliana Čarnoká: E.H. Grieg - Sonáta e mol op. 7 (Allegro moderato, Andate molto, Alla Menuetto, ma poco piú lento, Finale: Molto allegro)
7. Alexandra Patakyová: G.Puccini - Si mi chiamano Mimi ( Bohéma )

4. koncert
Duo Michal Matejčík (harfa) a Lucia Harvanová (husle)

Michal Matejčík pochádza zo Žiliny, kde študoval odbor harfa u prof. Tibora Kováča, ktorý absolvoval v triede Ľudmily Sawiczovej a Zuzany Törökovej na Štátnom konzervatóriu v Bratislave.
Počas ďalšieho štúdia vo Viedni na "Universität für Musik und darstellende Kunst Wien" sa zúčastnil na majstrovkých kurzov u harfových pedagógov: Ion Roncea, Xavier de Maistre, Park Stickney a dostáva angažmány ako orchestrálny hráč od orchestrov ako RSO Wien, Recreation Graz, Pacific Music Festival Orchestra v Japonsku, v ktorom ako prvý zastupoval Slovensko. Po ukončení štúdia sa venuje sólovému hraniu (Viva Musica Festival, Tatra Flowers Festival), orchestrálnemu hraniu (Viedenská štátna opera, Viedenský komorný orchester), komornej hudbe (Trio Recordum, Kontrapunkte Ensemble), vyučovaniu (Musikschule Laxenburg, Hollabrunn) a komponovaniu.
Lucia Harvanová sa začala venovať hre na husliach 4 ročná. V hre na husliach sa stala Absolútnou víťazkou súťaže Ivana Ballu v Dolnom Kubíne (2002). Študovala na Konzervatóriu v Bratislave v triede Mgr. art. S. Muchu (2006-2012). V roku 2010 získala 2. cenu na Súťaži slovenských konzervatórií. Bakalárske štúdium ukončila na VŠMU v Bratislave, počas ktorého účinkovala ako sólistka s orchestrom Slovenskej filharmónie s husľovým koncertom A. Dvořáka pod dirigentskou taktovkou R. Štúra. Momentálne ukončuje magisterské štúdium na „Konservatorium Wien Privatuniversität“ vo Viedni v triede Juliana Rachlina. V roku 2014 vystupovala na zahraničnom turné ako sólistka s legendárnym spevákom Udom Jurgensom. Počas štúdia zbierala skúsenosti v komorných aj symfonických zoskupeniach ako Orchester Viva Musica so svetovými opernými špičkami ako Ramón Vargas, či Dmitri Hvorostovsky, vo viedenskom komornom orchestri Camerata Orphica. V roku 2014 účinkovala na benefičnom koncerte vo Viedni „ Julian Rachlin and Friends Foundation“ kde vystupovala v Bachovom dvojkoncerte s Julianom Rachlinom a Vivaldiho koncerte s Julianom Rachlinom a mladými svetovými huslistami Fumiaki Miurom a Albrechtom Menzelom. Počas magisterského štúdia vo Viedni účinkovala dvakrát ako koncertný majster v orchestri Musikund Kunst Privatuniversität, pod taktovkou Toshiuki Shimada (YaleUni.) a HK Grubera, ktorý je zároveň aj uznávaným rakúskym skladateľom. Vystupovala ako hosť na koncerte francúzskej speváčky Valerie Sajdik vo viedenskom Konzerthause. Venuje sa intenzívne aj komornej hudbe v zoskupení klavírneho tria Arbi Trio, ktoré vzniklo na študentskej pôde vo Viedni, absolvovali zahraničné turné v Holandsku, a tiež koncerty pre Slovenský či Bulharský kultúrny inštitút v Rakúsku. Absolvovala husľové kurzy u prof. J. Pazderu, prof. F. Novotného, prof. V. Paraschkevova, Dalibora Karvaya, Anny Gutowskej, Juliana Rachlina. V súčasnosti je členkou orchestra Slovenskej filharmónie.

5.koncert
Carlos Egry (husle)
Klavírna spolupráca: Matej Arendárik

Carlos Egry (MEX)
sa dostal do povedomia hudobnej verejnosti nielen silným, nosným tónom ale aj osobnostným uchopením všetkých detailov, ktorých senzitivitu vyžadujú slávne hudobné diela. Narodil sa v Mexico City, kam siahajú i počiatky jeho štúdií u Joszefa Smilovitza, Carlosa Esteva, Emanuela Ariasa a Hermila Novela. Neskôr pokračuje v štúdiách v Brusseli, najprv na Kráľovskom konzervatóriu a neskôr na prestížnej The Queen Elizabeth of Belgium Music Chapell, v oboch inštitúciách pod vedením profesora André Gertlera, kde diplom Virtuozity získal s najvyšším ocenením.
Získaním titulu laureáta na medzinárodnej súťaži J. S. Bacha v Lipsku (1980) sa Carlosovi Egrymu otvorila cesta na koncertné pódiá mnohých európskych krajín (Belgicko, Rakúsko, Nemecko, Československo, Švajčiarsko, Španielsko, Maďarsko a i.), kde vystupoval nielen na recitáloch, ale aj ako sólista s orchestrami.
Ťažiskom jeho koncertnej činnosti je rodné Mexiko, kde každoročne absolvuje množstvo koncertov ako sólista s orchestrom i ako komorný hráč. Nevyhýba sa ani uvádzaniu najnovších skladieb mexických autorov, z ktorých mnohé premiéroval. Zvláštnu pozornosť venuje aj uvádzaniu málo známych skladieb svetového husľového repertoáru, z ktorých množstvo zaznelo v jeho rodnej vlasti po prvýkrát. Je aj častým hosťom rozhlasových či iných nahrávacích štúdií. Spolu so svojou manželkou klaviristkou založili v Mexico City jeden z festivalov klasickej hudby. Jeho posledný projekt JOYAS DEL VIOLÌN získal grantovú podporu mexickej Národnej nadácie pre kultúru a umenie.
Carlos Egry už viackrát koncertoval na Slovensku. Túto krajinu si obľúbil a obdivuje ju.

PROGRAM

J.S.Bach: Sonáta a mol č. 2 pre solo husle
G.F.Händel: Sonáta č. 4
Affetuoso
Allegro
Larghetto
Allegro
W.A.Mozart: Sonáta č. 21 e mol, KV 304
Allegro
Tempo di Menuetto
E.Ysaye: Sonáta č. 5 pre sólo husle
L´Aurore
C.Saint-Saëns: Havanaise
B.Bartók: Rumunské tance

Miesto konania: podľa termínu

Cena lístka:
Dospelí: 3.00 EUR (90.38 Sk)
Zľavnený: 2.00 EUR (60.25 Sk)
Deti: 2.00 EUR (60.25 Sk)GS KP
inštitúcia prijíma kultúrne poukazy
podujatie bolo podporené Ministerstvom kultúry SR

nenašli sa žiadne podujatia spĺňajúce kritéria výberu