Hlavná stránka -> Orav. galéria -> Juraj Florek - Juraj Toman - ... 
Kultúrne podujatia
vyhľadávanie: vyhľadať
Prihlás | RSS 

viac fotografií z podujatia...

Juraj Florek - Juraj Toman - Oravský výprask

Autor: Kurátorka: PhDr. Eva Ľuptáková
typ: Výstava
Podujatie je určené pre deti

Výstava konaná v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva

Oravský výprask
...alebo kam sa uberá súčasná plenérová maľba, alebo ako maľovať plenér v súčasnej vysoko urbanizovanej post-industriálnej krajine. Výstava ORAVSKÝ VÝPRASK nám zaručene nejde dať odpoveď, je však ostrým náhľadom do tvorby dvoch mladých slovenských maliarov Juraja Tomana a Juraja Floreka, ktorí sa venujú plenérovej maľbe súčasného mestského prostredia. Zaujímajú ich všedné mestské motívy, ktoré pretavené skrz médium olejomaľby naberajú nový svieži uhol pohľadu. Ich dlhodobý zámer je spodobovať na plátnach stále nové mestá. Nevyhýbajú sa ťažkým prostrediam, výber lokalít nefunkčných „stalkerských prostredí“ industriálnych architektúr, zdanlivo nemalebných zákutí súčasného mesta alebo súčasnej prebujnenej zlej architektúry odkazuje na maliarov, ktorý skrz svoju tvorbu hľadajú neprikrášľovanú pravdu.
Okrem toho, že často spolu maľujú v urbánnom prostredí, robia aj tandemové výstavy, kde sa ich rozdielne maliarske rukopisy vzájomne dopĺňajú a vedú dialóg nad možnosťami spodobenia súčasného mestského prostredia. Výstava ORAVSKÝ VÝPRASK v Oravskej galérii je tak v poradí už ich 12. tandemovou výstavou. A prečo teda názov výstavy " ORAVSKÝ VÝPRASK?" Majú radi neštandardné, vtipné, zo života odpozorované jednoduché názvy výstav. Na druhej strane nenávidia falošné "veľké slová" ideovo a formálne vychradnutých slabých výstav. Vtip sa stáva akoby ochrannou vrstvou v záplave čudesných a "vysokých" názvov výstav dnešných dní.
Takto vzniknuté inštalácie obrazov prinášajú častokrát kontrastné až bizarné dialógy, inokedy sú až podozrivo vo vzájomnom súlade a harmónii. Svoj prístup k práci označujú ako "voľnú hru urbánneho priestoru." Industriál na všetky spôsoby je ich obľúbený sub-žáner mestskej krajinomaľby, k videniu je výber ich obrazov primárne s industriálnymi námetmi, avšak už z pohľadu mladej post-industriálnej generácie. (jf)


Vizitka:
Juraj Toman (*1985, Trenčín) študoval maľbu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (v ateliéri Klaudie Kosziby) a na Akadémii umení v Banskej Bystrici, kde v roku 2014 absolvoval doktorandské štúdium pod vedením prof. Ľudovíta Hološku. V súčasnosti pôsobí ako odborný asistent na Katedre výtvarnej tvorby a výchovy Pedagogickej fakulty UKF v Nitre, kde vyučuje kresbu a maľbu. Pravidelne vystavuje na Slovensku aj v zahraničí, a to najmä vo dvojici alebo v rámci skupinových prehliadok. Spoločne s maliarom Jurajom Florekom dlhodobo pracuje na projekte plenérového maľovania industriálnych priestorov v rôznych mestách na Slovensku i v Čechách. Absolvovali rezidenčné pobyty /Galerry BB15 Linz, PRÁM STUDIOS Praha, Nástupište 1-12 Topoľčany/ Žije a tvorí v Trenčíne.

Juraj Florek (*1986, Dolný Kubín) vyrástol na sídlisku v Dolnom Kubíne, kde so svojimi kamarátmi hľadal miesta pre svoje grafity. Neskôr namiesto na steny a múry začal maľovať na plátno, ale ostal verný tomu, čo mal vždy rád. Mestu. Mestu a bizarným výjavom opustených lokalít.
Vyštudoval na Akadémii umení v B. Bystrici (František Hodonský ) a absolvoval študijný pobyt na UCLM v španielskej Cuence (Jaime Lorente Sainz). V roku 2014 získal 1. miesto v súťaži VUB Maľba roka. Taktiež aktívne maľuje, vystavuje a zúčastnil sa na viacerých um. rezidenčných pobytoch v zahraničí. V roku 2018 úspešne zdolal už svoju 10. umeleckú rezidenciu v ruskej Vykse a v roku 2019 v Petrozavodsku. V marci 2018 mu vyšla kniha PREVÁDZAČI – prvá kniha o fenoméne Urban Exploration na Slovensku.

Miesto konania: Oravská galéria v Dolnom Kubíne - Župný dom, Veľká výstavná sieň

Cena lístka:
Dospelí: 1.00 EUR (30.13 Sk)
Deti: 0.00 EUR (0.00 Sk)KP
inštitúcia prijíma kultúrne poukazy

nenašli sa žiadne podujatia spĺňajúce kritéria výberu