Hlavná stránka -> Orav. galéria -> Roman Hrčka – PREČO? 
Kultúrne podujatia
vyhľadávanie: vyhľadať
Prihlás | RSS 

viac fotografií z podujatia...

Roman Hrčka – PREČO?

Autor: Kurátorka: PhDr. Eva Ľuptáková
typ: Výstava

Výstava konaná v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva

Sochár Roman Hrčka (1980 v Nových Zámkoch) inklinuje k figurálnemu realizmu. Stvárnenie štylizovanej figúry nahradil realistickým torzom, na ktorom prostredníctvom jednoduchého gesta zachytáva podstatu témy. Jeho tvorba nemohla chýbať ani na výstave Jozefa Jankoviča a absolventov jeho sochárskeho ateliéru, ktorá mala premiéru v Galérii Mesta Bratislavy, pokračovanie v Nitrianskej galérii do tretice v Oravskej galérii.
Roman Hrčka zakladal a bol predsedom Občianskeho združenia Resculpture.sk, Asociácia sochárov, ktoré združuje absolventov vysokých umeleckých škôl za posledných 15–20 rokov v odboroch socha – objekt – inštalácia so zameraním na konceptuálnu tvorbu, figurálnu tvorbu, sympoziálne sochárstvo, sochu v architektúre alebo na komorné objekty s presahom k dizajnu.
Autor patrí do skupiny absolventov profesora Jozefa Jankoviča,...“ ktorý viedol svoj ateliér Socha a priestor vyše dvadsať rokov a prešlo ním vyše štyridsať absolventov. Pestoval slobodu a rozmanitosť, ale aj tvorivú disciplínu ako rehoľu sochárskej profesie. Jeho absolventi, týka sa to aj Romana Hrčku, aj keď dnes pracujú v rôznych, nielen sochárskych oboroch, nesú v sebe vedome či podvedome príklad svojho pedagóga ako človeka s morálnym imperatívom. Ich tvorba, aj keď sa nedá pri takom počte absolventov zovšeobecňovať, je odpoveďou na stav fungovania sveta ako v jeho nenápadnej každodennosti, tak v momentoch, zapísaných dejinami. Či už sú figuralistami, alebo inklinujúci k minimalistickému prejavu, či sú tými, ktorí veria príbehu, alebo skôr podstate ukrytej v materiáli, väčšina z nich nesie vieru v zmysel svojej práce ako prirodzenú súčasť svojich životov“....( cit. z textu B. Jablonskej)
Na autorskej výstave v Oravskej galérii sa Roman Hrčka predstaví aj dielom „ Prečo?“, ktoré galéria nadobudla do zbierkového fondu a významným spôsobom tak doplnila kolekciu súčasného sochárstva. Akvizíciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Miesto konania: Oravská galéria v Dolnom Kubíne - Župný dom, Malá výstavná sieň

Cena lístka:
Dospelí: 1.00 EUR (30.13 Sk)
Deti: 0.00 EUR (0.00 Sk)KP
inštitúcia prijíma kultúrne poukazy

nenašli sa žiadne podujatia spĺňajúce kritéria výberu